حتی اپل نمی‌تواند قفل آیفون را بشکند

حتی اپل نمی‌تواند قفل آیفون را بشکند

حتی اپل نمی‌تواند قفل آیفون را بشکند

شرکت اپل می‌گوید که حتی این شرکت توانایی دسترسی به اطلاعات کدگذاری شده تلفن‌های همراه جدیدش را ندارد. اما در مورد مدل‌های قدیمی‌تر اگر بخواهد، می‌تواند قفلشان را بگشاید.

این اطلاعات را شرکت اپل در یک جلسه توجیهی با یک قاضی بیان کرده که از شرکت اپل خواسته بود تا بگوید چقدر کمک گرفتن از شرکت اپل در یک پرونده قضایی امکان پذیر است.

وزارت دادگستری آمریکا، شرکت اپل را تحت فشار گذاشته بود تا به دادستانی کمک کند اطلاعات یک آی فون را به آنها بدهد.

به گفته شرکت اپل، ۹۰ درصد از آیفون‌ها با سیستم عامل ورژن هشت یا جدیدتر از آن کار می‌کنند و بازکردن آن حتی برای شرکت اپل هم ناممکن است.

تلفنی که در این پرونده از آن صحبت می‌شود، تلفنی قدیمی است اما شرکت اپل دربرابر خواسته دادگستری آمریکا تا به حال مقاومت کرده است.

شرکت اپل در جلسه توجیهی به دادگاه گفته باز کردن قفل این تلفن منجر به از بین رفتن اعتماد بین شرکت اپل و مصرف کنندگان محصولات اپل می‌شود و منجر به خسارت به این شرکت خواهد شد.

قاضی این پرونده جیمز اورنستین نام دارد و از اپل خواسته تا در روز پنجشنبه در یک جلسه دادگاه شرکت کند. هنوز معلوم نیست که اپل به این خواسته جواب مثبت دهد.

برای دسترسی به اطلاعات درون یک تلفن، باید کدی استفاده شود که تنها کاربر آن را می‌داند.

‘در عقبی’

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل، در سخنرانی خود برای جمعی در کالیفرنیا گفته است که این شرکت اجازه نمی‌دهد سازمان‌های اطلاعاتی از “در عقبی” نرم افزارها وارد دستگاه‌های اپل شوند.

او به وال استریت ژورنال گفته: “کدگذاری اطلاعات در دنیای امروز الزامیست.”

آقای کوک همچنین گفته که کسی نباید بین امنیت و حفظ حریم خصوصی یکی را انتخاب کند. باید آن قدر باهوش باشیم که هر دو را داشته باشیم.

دکتر جاس رایت، از موسسه اینترنت آکسفورد می‌گوید سیستم‌های کدگذاری اطلاعات در تلفن‌های همراه و نرم افزارهای کامپیوتری جدید به گونه ای طراحی شده اند که بدون داشتن کلید مخصوص، امکان دسترسی به اطلاعات نیست.

او گفت: “اپل، دستگاه و نرم افزار را محیا می‌کند اما اگر کلید را نداشته باشد، همان قدر در باز کردن آن دستگاه ناموفق است که وزارت خارجه آمریکا.”

به گفته دکتر رایت، نهادهای قضایی گاهی سعی می‌کنند که این اطلاعات کدگذاری شده را به دست آورند.

‘غیرقابل شکست’

تنها راه موجود برای این نهادها این است که فرد را مجبور کنند خودش این کلید را به آنها بدهد یا آنکه با فرستادن بدافزار به داخل تلفن همراه آن فرد، رمز ورود را هنگام نوشتن از او بربایند.

به گفته او راهی برای باز کردن کدها نیست، به جز دسترسی به رمز عبور.

در گامی دیگر برای امن تر کردن محیط تلفن‌های همراه، اپل ۲۵۰ اپ را از فروشگاه اینترنتی اش جمع کرده است. تبلیغاتی که در این اپ‌ها به چشم می‌خوردند، اطلاعات خصوصی افراد را می‌دزدیدند.

اپل از شرکت‌های سازنده این اپ‌ها خواسته تا با اصلاح ایراد اپ‌ها، آنها را بار دیگر به طبقه‌های فروشگاه اینترنتی اپل بازگردانند.

تگ ها:
,
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه برنامه نویسی مهرگان سیستم می باشد.